اسپرسو ساز خوب دارای چه ویژگی هایی است؟

یک اسپرسوساز خوب دارای چه ویژگی هایی است؟

بررسی ویژگی های یک دستگاه اسپرسو ساز خوب

با توجه به این که قهوه در بین مردم محبوبیت زیادی دارد داشتن یک دستگاه اسپرسو ساز عالی برای هر خانه ای لازم است. از محبوب ترین نوع قهوه ها در بین مردم اسپرسو است که کافئین و غلظت آن بالا می باشد. بار اولی که دستگاه اسپرسو ساز به دنیا معرفی شد در سال ۱۸۸۴ میلادی در یک نمایشگاه عمومی در کشور ایتالیا بود. فردی به نام آنجلو موریندو (Angelo Moriondo) این دستگاه را ساخته است. اسپرسو از گذراندن آب در حال جوش و از پودر قهوه فشرده شده در سبد و از یک فیلتر به دست می‌آید. قهوه به دست آمده با این دستگاه غلیظ و  همراه با یک کرم که روی سطح آن قرار دارد خواهد بود. در مقاله ویژگی های اسپرسو ساز خوب بهترین مارک های بازار را به شما معرفی می کنیم و تفاوت اسپرسو ساز و قهوه ساز را با هم بررسی می کنیم.

بررسی میزان توان و فشار بخار دستگاه

میزان قدرت و فشار بخار یک دستگاه اسپرسو ساز از  مهم ترین ویژگی های ضروری این دستگاه ها به حساب می آید. منظور از توان دستگاه در فشار بخار، میزان قدرت آن برای تولید فشار بخار آب برای  آماده سازی یک  قهوه خوشمزه است. هر چه دستگاه اسپرسو ساز ها از توان بیشتری برای فشار بخار برخوردار باشند، قهوه های اسپرسو مرغوب تری تولید می کنند. بیشترین میزان فشار بخار ۱۵ بار است که معادل قدرت  ۱۰۰۰تا ۱۶۰۰ وات می باشد. بنابراین د رهنگام خرید دستگاه اسپرسو ساز به میزان فشار آن توجه کنید.

بررسی دسته گروپ ها

دستگاه اسپرسو ساز دسته ای به نام دسته گروپ دارد که از تجهیزات کاربردی برای آماده سازی اسپرسو محسوب می شود. از این ابزار زمانی استفاده می شود که قهوه آسیاب شده برای عصاره گیری آماده است و باید در داخل دستگاه قرار داده شود. دسته گروپ ها نشان دهنده ی میزان سطح کیفیت یک دستگاه خوب هستند. این دسته گروپ ها دارای  پارامتر هایی می باشند که نشان دهنده یک دستگاه قهوه ساز با کیفیت است. بنابراین تاثیر مستقیمی بر میزان استقامت دستگاه خواهند داشت. این پارامتر ها شامل جنس بدنه و دسته پرتافیلتر، کیفیت قسمت های پلاستیکی و استیل آن ها و میزان وزن یک پرافیلتر می باشند.

 

بررسی دسته گروپ ها

 

سبد پرتافیلتر ها در دستگاه اسپرسو ساز

این سبد یکی از قطعات جانبی دستگاه تولید اسپرسو می باشد. این قطعه به عنوان محفظه قهوه آسیاب شده طراحی شده است که محل قرار گیری قهوه های آماده به عصاره گیری هستند. این سبد ها در دو نوع فشرده و غیر فشرده تولید شده اند. یک دستگاه تولید اسپرسو مرغوب علاوه بر دارا این ویژگی ها باید از ویژگی های منحصر به فرد دیگری برخوردار باشد. داشتن این ویژگی ها موجب ارتقاء کیقیت و برتری آن نسبت به سابر دستگاه های مشابه شود. در برخی از دستگاه های اسپرسو ساز پس از مدت مشخصی به طور اتومات خاموش می شوند. داشتن این قابلیت موجب صرفه جویی در مصرف انرژیمی شود.

در برخی از دستگاه هایی که برای مکان های شلوغ مورد استفاده قرار می گیرند، دارا بودن سیستم پاکسازی خودکار بسیار اهمیت دارد. زیرا کسی که از آن استفاده می کند نمی تواند هر لحظه آن را پاکسازی کند و با تهیه چنین دستگاهی نگرانی درباره بهداشت و تمیزی دستگاه نخواهید داشت. یکی از نکات مهم دیگری که برای تهیه یک دستگاه قهوه ساز لازم است داشته باشد میزان به صرفه بودن آن است. زیرا مرغوب ترین نوع این دستگاه ها علاوه بر تولید قهوه و اسپرسو باید قابلیت آماده سازی قهوه فرانسه را نیز داشته باشند.

انواع دستگاه اسپرسو ساز

دستگاه اسپرسو ساز ها در انواع مختلفی وجود دارند که با توجه به نیاز شما و کاری می خواهید با آن انجام دهید می توانید مورد نظر را انتخاب کنید. اسپرسو ساز های خانگی و اسپرسو ساز های صنعتی نمونه های انواع دستگاه اسپرسو ساز هستند.

اسپرسو ساز خانگی: این اسپرسوساز ها برای مصارف خانگی ساخته شده اند و طرفداان زیادی دارند. قهوه نوشیدنی بسیار پر طرفداری است که نوشیدن آن به برنامه ی مردم اضافه شده است. برای آماده سازی اسپرسو به یک دستگاه اسپرسوساز نیاز دارند تا بتوانند آن را در خانه و به راحتی درست کنند. مدل اسپرسو ساز های خانگی در انواع مختلفی در بازار موجود می باشند اسپرسوساز های دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک از این قبیل اسپرسوساز ها هستند.

 

اسپرسوساز اتومات

 

اسپرسو ساز دستی

این نوع اسپرسو ساز های دستی دستگاه هایی هستند که باید با استفاده از نیروی دست قهوه خود را اماده می کنیم. با استفاده از یک اهرم که با نیروی دست کار می کند و با فشار دادن این اهرم می توانید قهوه آماده می شود. قیمت این مدل از اسپرسو ساز ها پایین تر از مدل های دیگر است. این مدل از اسپرسو ساز ها برای کسانی که صیر و تحمل زیادی ندارند مناسب نیست زیرا باید با دقت و وقت بیشتری با آن کار کنید.

 

اسپرسو ساز دستی

 

اسپرسو ساز نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک

اسپرسو ساز های نیمه اتوماتیک ممعمولا در اکثر خانه ها وجود دارند. این مدل از اسپرسو سازهای خانگی در بازار بسیار محبوب هستند و فروش بهتری نسبت به بقیه مدل ها دارند.
این نوع اسپرسو ساز های نیمه اتوماتیک در اماده کردن قهوه بسیار خوب عمل می کنند. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که در پایان کار آن را به صورت دستی میکس کنید. در این مدل قابلیت میکس کردن قهوه وجود ندارد و برای میکس قهوه با شیر و..‌ شما باید خودتان این کار را انجام بدهید. اسپرسو ساز تمام اتوماتیک طرفدار و محبوبیت زیادی دارند و اکثر افرادی که در خانه قهوه درست می کنند از این مدل اسپرسو ساز استفاده میکنند، این مدل تمام اتوماتیک تما مراحل اماده سازی قهوه را به طور اتوماتیک انجام می دهد و دیگر نیازی نیست شما کاری انجام دهید.

اسپرسو سازهای صنعتی

این مدل از اسپرسو ساز های صنعتی اسپرسو ساز های هستند که بیشتر در کافه ها و رستوران ها وجود دارند. اسپرسو سازهای صنعتی در سایز های بزرگی موجود هستند و مناسب کافه ها و رستوران ها هستند. این مدل ها چون سایز بزرگی دارند در خانه ها استفاده نمی شوند. اسپرسو سازهای صنعتی گران قیمت و از قدرتمند بالایی برخوردار هستند.

اسپرسو ساز ها چه نقشی در آماده سازی قهوه دارند

دستگاه های اسپرسو ساز در وقت و زمان صرفه جویی می کنند و قهوه را د رمدت زمان کمی اماده می کنند و در اختیار شم قرار می دهند. این اسپرسو ساز ها با قدرتی که در اماده سازی قهوه دارند برای افرادی که زمان زیادی ندارند می تواند کمک زیادی به آن ها بکند. با ساخت دستگاه اسپرسو ساز قهوه طرفدار بسیاری را جذب خود کرده است. با استفاده از این اسپرسو ساز ها دیگر نیازی نیست برای نوشیدن یک قهوه به کافه و یا رستوران ها بروید. می توانید خیلی راحت هر موقع که خواستید و دتان یک قهوه خوش مزه خواست آن را د رکمترین  زمان درست کنید.

مینی پرسو چیست و چگونه آماده می شود؟

مینی پرسو یا اسپرسو ساز همراه یک دستگاه اسپرسوساز است که می توان آن را در همه جا همراه خود داشته باشید. بسیار کوچک و جمع و جور است که از نظر طعم هیچگونه تغییری  با اسپرسو ساز ایجاد نمی کند. برای استفاده از مینی پرسو به برق و شعله میازی ندارید. آن را به  هر کجایی که شما فکر می کنید می توانید ببرید و در کوتاه ترین زمان اسپرسو تهیه کرد. برای این کار  فقط کافی است قهوه و آب جوش را در داخل مخرن مخصوص خودشان بریزید، پیستون دستگاه را آزاد کرده و شروع به پمپ کردن کنید. از تفاوت های اصلی مینی پرسو با انواع دیگر این است که نیاز به هیچ گونه لوازم جانبی ندارید. در مقابل مینی پرسو، نانو پرسو قرار دارد. تفاوت این دو مدل در این است که نانو پرسو مواد و امکانات بیشتری نسبت به مینی پرسو دارد.

 

مینی پرسو چیست و چگونه آماده می شود؟

 

مقایسه مینی پرسو نانو پرسو با اسپرسوساز های دیگر

فشار بار هر دو با فشار بار اسپرسو ساز های خانگی برابر است، میزان فشار بار مینی پرسو ۱۶ بار و فشار بار نانوپرسو ۱۸ بار است. مینی پرسو یک قهوه ساز سبک و کوچک می باشد که ارتفاع آن  ۱۷٫۵ با وزن ۳۶۰ است و وزن نانوپرسو ۳۳۶ و دارای ارتفاع  ۱۵.۵ می باشد. اندازه نانوپرسو از مینی پرسو کوچکتر است اما مخزن آب آن بیشتر است. مخرن آب آن به اندازه ۸۰ میلی لیتر است که افزایش مخزن آب این امکان را به شما می دهد که ۲ شات اسپرسو آماده کنید. هر دو دستگاه به شست و شو نیاز ندارند و فقط باید آنها را با استفاده از یک فرچه نرم یا یک دستمال تمیز پاک کنید. تمیز کردن نانوپرسو از تمیز کردن مینی پرسو راحت تر است

روش کار دستگاه اسپرسو ساز

اسپرسو ساز دستگاهی است که فقط برای تهیه یک اسپرسو از آن استفاده نمی شود بلکه هر نوع نوشیدنی  که بر پایه قهوه باشد را میتوانی به وسیله ی این دستگاه اسپرسو ساز آماده کنید. دستگاه اسپرسو ساز از پمپ آب، هد گروپ، بویلر و پرتافیلتر تشکیل می شود. پمپ آب برای این منظور تعبیه شده است که آب برای این که به نقطه جوش از قهوه آسیاب شده برسد، آب با فشار زیاد وارد محفظه قهوه می شود. برای این کار در دستگاه اسپرسو ساز پمپ های آب قدرتمندی تعبیه کره اند. در اکثر دستگاه های اسپرسو ساز، پمپ آب به صورت برقی انجام می شود اما دستگاه هایی نیز وجود دارند که با فشار دست کار می کنند.

هد گروپ یا محفظه ی نگهدارنده قهوه

 هد گروپ به محفظه ای که آب با فشار زیاد وارد قهوه آسیاب شده می شود گفته می شود.  از هد گروپ برای قرار گیری پرتافیلتر هم استفاده می شود. هر دستگاه اسپرسو ساز از یک تا هفت هد گروپ می تواند داشته باشد. اما اسپرسو ساز های خانگی از یک هد گروپ تشکیل می شوند. این هد گروپ ها به دو دسته تقسیم می شوند. هد گروپ متصل و هد گروپ نیمه متصل. هد گروپ متصل به بویلر اسپرسو ساز متصل می شود با این تفاوت که دسته دوم از بویلر جدا هستند.

تفاوت اسپرسو ساز با قهوه ساز

اولینتفاوت  قهوه ساز و اسپرسو ساز  عملکرد این دو دستگاه است. این دستگاه‌ها در نگاه اول یکسان به نظر می‌رسند و شاید فکر کنید که روش کار آنها با هم فرق نمی کند. دومین فرق اسپرسو ساز با قهوه ساز در آسیاب کردن دانه‌های قهوه می باشد. برای تهیه اسپرسو باید از دانه های ریز و پودر شده استفاده کرد.اما در دستگاه‌های قهوه ساز برای تهیه قهوه از دانه‌های آسیاب شده درشت‌تر استفاده می‌شود و برای خرد کردن قهوه نیز زمان زیادی صرف نمی‌شود.

سومین تفاوت اسپرسو ساز و قهوه ساز طرز دم کردن قهوه است. ریزتر بودن دانه‌های قهوه در دستگاه اسپرسو به این معناست که نوشیدنی این دستگاه در مدت زمان حدود ۳۰ ثانیه‌ای تهیه و در فنجان ریخته می‌شود. اما در تهیه دستگاه قهوه ساز درشت‌تر بودن قهوه‌ها در قهوه ساز باعث می‌شود تا شما برای تهیه نوشیدنی مدت زمان بیشتری منتظر بمانید. چهارمین تفاوت فشار اعمال شده به آب در دستگاه می باشد. دستگاه‌های اسپرسو  فشار بالایی را به آب وارد می‌کنند تا بتواند در عرض چند ثانیه از میان دانه‌های قهوه عبور کند. اما دستگاه قهوه ساز برای عبور آب از میان دانه‌های قهوه هیچ فشاری به آن وارد نمی‌کند.

 

تفاوت اسپرسو ساز با قهوه ساز

 

از مهمترین تفاوت های اسپرسو ساز با قهوه ساز

پنجمین تفاوت کافئین موجود در نوشیدنی این دو مدل می باشد. هر فنجان قهوه‌ای که توسط دستگاه قهوه ساز به دست می آید شامل ۲۲۵ میلی‌لیتر قهوه است که از این میزان قهوه حدود ۹۵ تا ۱۶۵ میلی‌گرم  آن از کافئین تشکیل می‌ شود. در حالیکه یک فنجان قهوه ۲۲۵ میلی‌لیتری که با دستگاه اسپرسوساز تهیه می‌شود از ۳۷۵ تا ۵۲۰ میلی‌گرم کافئین تشکیل می شود. ششمین فرق اسپرسوساز با قهوه ساز قیمت دستگاه ها می باشد. دستگاه‌های قهوه ساز به دلیل کارایی آسان، ساده و ویژگی‌های خوبی که دارند قیمت مناب تر و ارزان‌ تری نسبت به دستگاه‌های اسپرسوساز دارند. قیمت قطعات دستگاه اسپرسوساز نسبت به قطعات قهوه ساز بسیار بیشتر است. 

از دیگر فرق های قهوه ساز و اسپرسو ساز نحوه تمیز کردن دستگاه ها است. از آنجا که  دستگاه‌های قهوه ساز نسبت به اسپرسوسازها ساده‌تر هستند. جداسازی قطعات دستگاه قهوه ساز و پاکسازی و جرمگیری داخل دستگاه نسبت به پاکسازی و جرم گیری داخل اسپرسوساز ساده‌تر است. شما عزیزان می توانید بعد از تمیز کردن قطعات آن را سر جای خود قرار داده و قهوه ساز را مونتاژ کنید. اما دستگاه اسپرسو به دلیل داشتن لوله‌های داخلی و مخازن و فیلترهای مختلف با صرف زمان به نسبت طولانی و استفاده از روش‌ها و مواد خاصی قابل پاکسازی و جرم گیری است.

دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
ارسال دیدگاه