روش های طبیعی برای رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی

روش های طبیعی برای رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی

رسوب زدایی قهوه ساز و تمیزکردن آن

رسوب زدایی و تمیز کردن قهوه ساز و اسپرسوساز یکی از مهمترین و اصلی ترین عامل ها است تا عمر دستگاه خود را طولانی کنید. روش های طبیعی برای رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی وجود دارد. برای داشتن یک قهوه لازم است که دستگاه اسپرسوساز خود را به خوبی تمیز کنید. تمیز نبودن دستگاه قهوه ساز در طعم قهوه تاثیر زیادی دارد. به طور کلی روش های طبیعی برای رسوب زدایی اسپرسو ساز وجود دارد که می توانید از مواد طبیعی و مواد شوینده ای که در فروشگاه ها وجود دارد استفاده کنید. مهمترین روش های تمیز کردن اسپرسوساز استفاده از سه ماده سرکه، جوش شیرین و آب لیمو می باشد. روش دوم استفاده کردن از شوینده های صنعتی مانند قرص جمگیر می باشد. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی و نحوه انجام روش های طبیعی برای رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی بپردازیم.

رسوب زدایی قهوه ساز چیست؟

احتمالا شما هم به هنگام استفاده از قهوه ساز و اسپرسوساز خود با این مشکل  رو به رو شده اید، که با وجود اینکه مواد اولیه تهیه قهوه را تغییر نداده اید اما طعم و مزه قهوه شما تغییر کرده است و مانند قبل نیست. یکی از مهمترین دلایل به وجود آمدن این اتفاق تمیز نکردن و رسوب زدایی قهوه ساز و اسپرسوساز می باشد. رسوب زدایی قهوه ساز چیست؟ باید بگوییم که قهوه ساز نیز مانند هر وسیله برقی دیگری که دارید و از آن ها استفاده می کنید نیاز به تمیز کردن و جرم گیری دارد. با بررسی هایی که انجام شده است قهوه سازها بخاطر گرما و رطوبتی که دارند یکی از وسایل اصلی می باشند، که در داخل آشپزخانه مستعد گرفتن رسوب و جرم می باشند و به همین دلیل به رسیدگی بالا و توجه زیادی نیاز دارند.

ویژگی های تمیز کردن دستگاه اسپرسوساز

 • با تمیز کردن به موقع و مداوم اسپرسوساز باعث جلوگیری از هزینه های اضافی می شوید، که در صورت تمیز نکردن به موقع قهوه ساز، با خرابی احتمالی آنها مجبور به تعمیر و یا تعمیض می شوید.
 • دلیل دومی که وجود دارد کاهش عمر مفید دستگاه می باشد که اگر کار تمیزکاری و جرمگیری را انجام ندهید، دستگاه  عمر مفید خود را از دست داده و عمر آن کاهش می یابد.
 •  با تمیز نکردن دستگاه اسپرسوساز خراب شدن طعم و مزه قهوه دلیل سومی می باشد که در صورت عدم انجام اینکار اتفاق خواهد افتاد.
 • دلیل چهارم را می توان مشکلات سلامتی معرفی کرد. زمانی که شما قهوه ساز خود را به موقع تمیز نکنید ممکن است مقداری از مواد اولیه تهیه قهوه مانند شیر داخل دستگاه باقی مانده که در صورت ترکیب شدن با سایر مواد اولیه ممکن است باعث ایجاد مریضی ها و بیماری های مختلف برای شما شود.

 

ویژگی های تمیز کردن دستگاه اسپرسوساز

 

بهترین روش تمیز کردن قهوه ساز چیست؟

بهترین روشی که می توان برای تمیز کردن قهوه ساز و اسپرسوساز معرفی کرد، تا باعث جلوگیری از رسوب در دستگاه شود تمیز کردن روزانه تجهیزات می باشد. هیچ فرقی ندارد که شما یک دستگاه خانگی دارید و یا یک باریستا حرفه ای، تمیز کردن روزانه دستگاه تاثیر زیادی در کیفیت کار شما خواهد داشت. برای اینکار و رسوب زدایی قهوه ساز به صورت روزانه، استفاده کردن از جریان آب گرم بهترین و ارزانترین راه می باشد. کافی است بعد از اینکه در طول روز چندشات اسپرسو با دستگاه خود گرفتید بعد از آخرین اسپرسو این کار را انجام دهید. باید به این صورت عمل کنید در ابتدا پرتافیلتر رو بیرون بیاورید و داخل سینک شستشو و سپس پرتافیلتر رو ببندید.

یک فنجان بزرگ خالی را زیرش قرار دهید تا پرشود. بعد از تمام شدن کار پرتافیلتر رو دوباره برداشته و داخل سینک بشویید. در آخر نوبت به تمیز کردن نازل بخار میرسد که ممکن است به مقداری شیر آغشته شود. برای اینکار نازل بخار را روشن کنید و بگذارید یک دقیقه به طور مداوم کار کند و در انتها آن را ابتدا با یک پارچه مرطوب تمیز کرده و سپس با یک پارچه خشک، کاملاً تمیز کنید.

رسوب زدایی قهوه ساز با آبلیمو، سرکه و جوش شیرین

روش های طبیعی برای رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی وجود دارد که می توانید با وسایلی که در منزل دارید به راحتی این کار را انجام دهید. در بخش قبلی رسوب زدایی قهوه ساز و اسپرسوساز را به صورت روزانه باهم بررسی کردیم و به شما گفتیم که بهترین روش برای حذف جرم و رسوبات این است که شما روزانه اینکار را انجام دهید. در اینجا سوالی که پیش می آید این است که اگر شما جزء افرادی باشید که ممکن است دیر به دیر اسپرسوساز خود را تمیز کنید.

آیا روش هایی وجود دارد که بتوانیم اسپرسوساز را به خوبی تمیز کنیم؟ جواب ما به این سوال بله است و روش های وجود دارد که می توانید با استفاده از مواد طبیعی آن را به خوبی تمیز کنید.  مواد و شوینده های بسیاری برای اینکار وجود دارد که چند مورد از آنها که بهترین بازدهی و نتیجه را برای شما خواهند داشت را در ادامه به صورت تک به تک برای شما توضیح خواهیم داد. بنابراین تا انتها همراه ما باشید و نکات گفته شده را با دقت انجام دهید.

 

روش های طبیعی برای رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی

 

تمیزکردن اسپرسو ساز با آبلیمو و لیموترش

تمیزکردن اسپرسو ساز با آبلیمو و لیموترش یکی از بهترینروش ها برای تمیزی اسپرسوساز می باشد. آبلیمو بهترین گزینه برای رسوب زدایی قهوه ساز است زیرا هیچ گونه بویی از خود به جا نمی گذارد. نسبت به سرکه از لحاظ بو و طعم، تاثیر کمتری بر دستگاه خواهد گذاشت و از طرفی دیگر نسبت به جوش شیرین قابلیت حذف رسوبات را بیشتری را دارد. برای انجام اینکار باید چند گام را به صورت مرحله ای انجام دهید:

 • ابتدا پارچ قهوه ساز را با آب خالی پرکنید و دستگاه را روشن کنید تا بخش های باقی مانده از قهوه که درون پارچ باقی مانده است جدا شده و خارج شود.
 • یک یا دو عدد لیمو ترش تازه را انتخاب برداشته و به اندازه نصف فنجان آب لیمو را از آنها خارج کنید و با نصف فنجان آب آشامیدنی ترکیب کنید.
 • محلولی که درست کرده اید را درون پارچ قهوه ساز ریخته و بگذارید به‌مدت پانزده دقیقه درون پارچ بماند.
 •  فیلتر تمیز را درون دستگاه قرار دهید و قهوه ساز را روشن کنید. حال اجازه دهید که چرخه دم کردن با استفاده از ترکیب آب لیمو و آب انجام شود.
 • محلول را خالی کنید و پارچ را با آب آشامیدنی پر کنید، دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید که برای از بین رفتن اثر و طعم آبلیمو از قهوه ساز، چرخه دم کردن با آب معمولی انجام شود.
 • یک تکه اسفنج بردارید و آن را درون آب لیمو قرار دهید. توری و پارچ قهوه ساز را با این اسفنج بشویید و خوب تمیز کنید.
 • در پایان نیز قطعات جداشدنی اسپرسوساز و قهوه ساز خود را به همراه آب و مایع ظرفشویی تمیز بشویید.

جرمگیری اسپرسوساز با سرکه

 • قبل از هر کاری در ابتدا باقیمانده های قهوه را از دستگاه خارج کنید و فیلتر قدیمی آن را دور بیندازید و سبد قهوه را با آب گرم به خوبی بشویید.
 • برای رسوب زدایی قهوه ساز خود با توجه به میزان جرم در حدود یک لیوان سرکه را با دو لیوان آب ترکیب کنید.
 • آب و سرکه را درون دستگاه بریزید و دستگاه را روشن کنید. به اندازه نصف زمانی که قهوه ساز در زمان دم کردن روشن می باشد آن را روشن نگه دارید، با اینکار محلول درون بخش های دستگاه نفوذ کرده و باقی می ماند.
 • پس از گذشت مدت زمانحدودا ۴۰ دقیقه دستگاه اسپرسوساز را نیم دور دیگر روشن کنید تا محلول شما به همراه رسوب و جرم خارج شود.
 • بعد از تمام شدن دستگاه را تخلیه کرده و به خوبی با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید. دوباره آن را پر از آب کنید و دستگاه را روشن کنید.
 • برای از بین بردن بوی سرکه دو الی ۳ بار مخزن را با آب معمولی پرکنید و اجازه دهید تا دستگاه تنها با آب کار کند.
 • در پایان نیز سطح بیرونی دستگاه را می توانید با یک پارچه تمیز و مایع ظرفشویی تمیز کرده و سپس آن را خشک کنید.

 

جرمگیری اسپرسوساز با سرکه

 

 رسوب زدایی قهوه ساز با جوش شیرین

روش های طبیعی برای رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی وجود دارد، که یکی از آن ها استفاده از جوش شیرین است. از موثر ترین موادی که می توانید برای تمیزی از آن استفاده کنید استفاده از جوش شیرین می باشد. جوش شیرین دارای خاصیت قلیایی است و یک جاذب رطوبت و بوگیر و تمیز کننده قوی می باشد. حتی شما می توانید از جوش شیرین به تنهایی برای تمیز کردن و جرمگیری تجهیزات مختلف  مانند شیرآلات و…  نیز استفاده کنید. برای جرم گیری اسپرسوساز با جوش شیرین باید به این صورت عمل کنید:

 1. در ابتدا باید توری یا صافی قهوه ساز را از آن جدا کنید و کنار بگذارید.
 2.  به یک لیوان آب ولرم نیاز دارید تا آن را درون پارچ قهوه ساز بریزید.
 3. در این مرحله نوبت به اضافه کردن یک فنجان جوش شیرین به آب داخل پارچ می رسد. پس از اضافه کردن ترکیب را به خوبی هم بزنید تا آب و جوش شیرین با هم مخلوط شوند.
 4. حال قهوه ساز را روشن کنید و اجازه دهید چرخه دم کردن به‌طور کامل انجام شود. در این مرحله تمیز شدن قهوه ساز به‌طور کامل انجام می‌شود. محلول جوش شیرین به‌خوبی املاح و پودر قهوه را از پارچ جدا می کند و رسوب زدایی قهوه ساز انجام می‌شود.
 5. اسپرسوساز را خاموش کنید و بگذارید خنک شود. پارچ قهوه ساز را برداشته و محلول را در سینک بریزید.
 6. پارچ را پر از آب کنید و دوباره دستگاه را روشن کنید. اجازه دهید چرخه دم کردن تکرار شود و این فرایند را تا زمانیکه احساس می کنید پارچ از محلول جوش شیرین پاک شده است تکرار کنید.

تمیز کردن هد گروپ اسپرسو ساز

این موضوع را به یاد داشته باشید که بعد از هربار قهوه درست کردن از دستگاه، یکبار دستگاه را روشن کنید. با روشن کردن کمی آب از قسمت هدگروپ دستگاه خارج می شود. بعد از آن فرچه تمیز کننده هدگروپ را بر روی هد گروپ بکشید تا اگر ذرات قهوه در هد گروپ باقی مانده بود، از آن جدا شود. در انتها یک دستمال نرم و تمیز بر روی سطح و اطراف هد گروپ بکشید.

شستشوی اسپرسو ساز

شستشوی اسپرسو ساز مرحله آخر است. بعد از این مرحله مخزن اسپرسوساز خود را بار دیگر با آب پر کنید. این بار فقط از آب خالص استفاده کنید زیرا دستگاه اسپرسو شما برای تمیز شدن به آبکشی نیاز دارد. حال باید همان فرایند درست کردن اسپرسو را تکرار کنید. بعد از اینکه این مرحله را انجام دادید و  با آب کاملاً تمیز شد، کار شما تقریباً تمام است. در این مرحله لازم است  از حس بویایی خود کمک بگیرید. مطمئن شوید که بوی سرکه و یا هر چیز دیگری که از آن استفاده کرده‌اید از بین رفته است. روش های طبیعی برای رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی را به شما گفتیم و مشاهده کردید که چقدر آسان می باشد.

نتیجه گیری روش های طبیعی برای رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی

اگر می خواهید یک قهوه خوش طعم و خوش بو داشته باشید اولین کاری که باید انجام دهید، تمیز کردن و رسوب زدایی منظم دستگاه اسپرسو است. با توجه به ماده‌ای که برای رسوب زدایی اسپرسوساز خانگی استفاده می‌کنید مدت زمان تمیز کردن آن ها متفاوت است. با توجه کردن به دستورالعمل‌هایی که در این مقاله برای رسوب‌زدایی اسپرسوساز به شما گفتیم می توانید طعم یک اسپرسو واقعی را در خانه خود تجربه کنید. ما در این مقاله تلاش کردیم تا بهترین روش های لازم برای رسوب زدایی قهوه ساز و اسپرسوساز را برای شما بگوییم. همانطور که دیدی روش های طبیعی برای رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی وجود دارد، که بسیار آسان هستند.

معرفی اسپرسو ساز سیلور کرست مدل ۱۱۰۰

اسپرسو ساز سیلور کرست مدل ۱۱۰۰ دارای فشار بخار ۱۵ بار و توان ۱۱۰۰ وات میباشد. دستگاه اسپرسو ساز سیلور کرست مدل ۱۱۰۰ بصورت نیمه اتوماتیک میباشد این دستگاه با استفاده از نازل بخاری که دارد امکان تهیه کف شیر و جوشاندن شیر را به شما عزیزان می دهد. اسپرسو ساز سیلور کرست از عقربه برای سنجش فشار بخار و نشانگر نوری برای اطلاع از وضعیت دستگاه بهره مند است. میتوانید با استفاده از این اسپرسو ساز انواع قهوه، کاپوچینو، لاته، آمریکانوه، اسپرسو و… را آماده نمایید. این محصول در رنگ بندی صورتی، فیروزه ای ، طوسی، مشکی موجود میباشد. برای جلوگیری از چکه نمودن مایعات و کثیف شدن به سینی چگه گیر مجهز میباشد که مایعات را داخل خود جمع می نمایید. 

برای مشاهده ی امکانات و قیمت به روز اسپرسو ساز سیلور کرست مدل ۱۱۰۰ روی لینک محصول کلیک نمایید. 

 

اسپرسو ساز نوا مدل CM-1308

برند نوا یکی از معتبر ترین برند تولید کننده لوازم خانگی میباشد برند نوا در زمینه ساخت خرده وسایل برقی فوق العاده پر قدرت و حرفه ای است. اسپرسو ساز نوا یک دستگاه با کیفیت و قدرتمند است. اسپرسو ساز نوا یک دستگاه بسیار با کیفیت و حرفه ای میباشد پنل کنترل اسپرسو ساز نوا بصورت لمسی عمل می نمایید، با لمس کردن کلید مورد نظر در سریع ترین زمان نوشیدنی مورد نظر شما آماده میشود. با استفاده از اسپرسو ساز نوا می توانید انواع نوشیدنی های داغ را به راحتی آماده فرمایید. نوا در این اسپرسو ساز حرفه ای از یک موتور قدرتمند با توان ۸۵۰ وات استفاده کرده است. اسپرسو ساز نوا مدل ۱۳۰۸ دارای فشار بخار ۲۰ بار میباشد. با استفاده از این اسپرسو ساز میتوانید نوشیدنی های مختلف را با آماده نمایید. 

برای مشاهده ی امکانات و قیمت به روز اسپرسو ساز نوا مدل CM-1308 روی لینک محصول کلیک نمایید. 

 

اسپرسو ساز ROLAND مدل MD-2009

میزان قدرت و فشار بخار یکی از مهم ترین ویژگی های اسپرسوساز به شمار می آید. اسپرسوساز ROLAND دارای توان ۱۰۵۰ وات میباشد. هر چقدر که توان دستگاه بالاتر باشد قدرت دستگاه بیشتر است. میتوانید با استفاده از اسپرسو ساز ROLAND مدل MD-2009 میتوانید انواع کافه ،لاته ،اسپرسو، کاپوچینو را آماده نمایید. از قهوه های بسیار ریز و یا بسیار درشت در این دستگاه استفاده نکنید برای این دستگاه از بهترین و با کیفیت ترین قهوه ها استفاده کنید. برای نتیجه گرفتن بهتر از این قهوه ساز آن را از قبل روشن نمایید تا آب آن گرم شود. بعد از روشن شدن چراغ سبز رنگ میتوانید با آن قهوه درست کنید. هیچگاه از این دستگاه بدون آب استفاده نکنید چون باعث آسیب به اسپرسوساز میشود.  هنگام استفاده برای اولین بار شاید صداهای غیر طبیعی را داشته باشد این صدا ها طبیعی است به دلیل خالی بودن مخزن میباشد.  

برای مشاهده ی امکانات و قیمت به روز اسپرسو ساز ROLAND مدل MD-2009 روی لینک محصول کلیک نمایید. 

دیدگاه کاربران
6 دیدگاه
 • ناشناس ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ / ۱۱:۵۷ ق٫ظ

  قیمت اسپرسو ساز خانگی رو لطف می کنید؟

 • ناشناس ۱۰ دی ۱۴۰۲ / ۱۲:۴۴ ب٫ظ

  رسوب زدایی اسپرسو ساز با قرص ممکن آیا ؟ از بعضی ها شنیدم دربارش خواستم بدونم واقعیه ؟

  • گلناز ابراهیمی ۱۲ دی ۱۴۰۲ / ۱۰:۱۲ ق٫ظ

   بله دوست عزیز از طریق قرص نیز می توانید رسوب زدایی اسپرسو ساز را انجام دهید

 • Mahdi Hasanpour ۲۰ آذر ۱۴۰۲ / ۴:۰۲ ب٫ظ

  بسیار عالی و مختصر توضیح دادید، من قبلا با آب لیمو امتحان کرده بودم و بعد از رسوب گیری کاملاً دستگاه مثل روز اولش کار می‌کرد.

  • گلناز ابراهیمی ۲۰ آذر ۱۴۰۲ / ۶:۲۳ ب٫ظ

   مرسی بابت وقتی که برای مطالعه ی این وبلاگ گذاشتید آقای حسن پور عزیز

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *