نحوه تنظیم دمای یخچال

نحوه تنظیم دمای یخچال

چگونه دمای یخچال را تنظیم کنیم؟

با دانستن نحوه تنظیم دمای یخچال فریزر خود می توانید از فاسد شدن مواد غذایی درون یخچال جلوگیری کنید و با پیدا کردن دمای صحیح ترموستات یخچال می توانید موادی مانند لبنیات، سبزیجات و میوه جات را به مدت بیشتری نگه دارید. تنظیم دمای یخچال در انواع مدل ها و برندها شباهت ها و تفاوت هایی با همدیگر دارند به عنوان مثال تنظیم دما در یخچال های قدیمی به وسیله ی ولوم چرخشی است در حالیکه تنظیم دما در  یخچال های جدید کاملا متفاوت است و به وسیله ی پنل دیجیتالی روی درب کم و زیاد می شود.

ما در این مقاله سعی کرده ایم از طریق توضیحات کامل آموزش صفر تا صد تنظیم کردن دمای یخچال را بیان کنیم تا شما در انتها بتوانید دمای یخچال خود را از هر برندی که باشد از جمله یخچال فریزرهای برند سامسونگ، ال جی، هیمالیا، هایسنس، دیپوینت، بنس، امرسان، دونار، الکترواستیل، اسنوا، نیکسان، پاکشوما و … به صورت کاملا درست تنظیم نمایید.

نحوه تنظیم کردن دمای یخچال های قدیمی 

تنظیم دمای یخچال های قدیمی یکی از سوالاتی است که اکثرا از کارشناسان گزینگ کالا پرسیده می شود و اگر به درستی نتوانید آن را تنظیم کنید آسیب جدی به یخچال وارد می شود. ما در این بخش از مقاله به شما نحوه تنظیم دمای یخچال های قدیمی را به طور کامل آموزش می دهیم تا دیگر نگران این مشکل نباشید.

در یخچال های قدیمی ولومی برای تنظیم دما در قسمت بالا سمت راست تعبیه شده است که معمولا شبیه ولوم تنظیم مشعل گاز است. این ولوم چرخشی از بین صفر تا هفت درجه بندی شده است و نشان دهنده درجه ی سرمای درون یخچال است. اگر شماره ی روی ولوم چرخشی روی صفر باشد برق یخچال قطع شده و خاموش می شود. اگر می خواهید دمای درون یخچال کاهش پیدا کند باید ولوم را روی اعداد بالاتر تنظیم کنید. توجه داشته باشید که با بالابردن بیش از حد دما مواد غذایی درون یخچال یخ می زنند و کمپرسور مجبور است بیشتر کار کند. دمای ایده آل برای یخچال های قدیمی معمولا عدد وسط روی ولوم است برای مثال اگر ولوم یخچال شما دارای ۹ درجه است شما آن را روی عدد ۴ تنظیم کنید.

 

نحوه تنظیم کردن دمای یخچال های قدیمی

 

تنظیم درجه دمای یخچال های قدیمی در فصل تابستان

تحقیقات ثابت کرده است که در آب و هوای مختلف دمای ترموستات نیز تغییر می کند و حتی زمانی که درب یخچال نیز بسته شده است هوای اطراف بر دمای یخچال تاثیر می گذارد. در فصل گرم تابستان نیاز است درجه ی ولوم را بالا ببرید تا دمای درون یخچال کاهش پیدا بکند. شما باید ولوم چرخشی یخچال قدیمی را روی اعدادی مثل ۴ یا ۵ سانتی گراد تنظیم کنید و سعی کنید درب یخچال را باز نگذارید. جدا از تنظیم کردن دما در فصل تابستان باید نکات دیگری را نیز رعایت کنید که در ذیل ذکر کرده ایم :

 1. اطمینان داشته باشید که هوا داخل یخچال جریان دارد زیرا باعث خنکی یخچال می شود.
 2. یخچال را به صورت مرتب تمیز کنید و نگذارید زیاد برفک بگیرد زیرا وجود برفک در یخچال کارایی را پایین می آورد.
 3. سعی کنید غذاهای گرم را بلافاصله درون یخچال نگذارید زیرا اینکار باعث می شود دمای یخچال افزایش یابد.

نحوه تنظیم دمای یخچال

 

تنظیم درجه دمای یخچال های قدیمی در فصل زمستان

در فصل زمستان دمای محیط سرد بوده و نیازی نیست که دمای داخل یخچال را روی دمای پایین تنظیم کنید. بهترین دما در فصل زمستان برای یخچال های ترموستاتی ۲ تا ۳ درجه سانتی گراد است زیرا همانطور که گفتیم دمای بیرون روی دمای یخچال تاثیر می گذارد.

اندازه گیری دمای یخچال 

برای اندازه گیری دمای یخچال به یک لیوان و مقداری آب و یک دماسنج نیاز دارید. ابتدا ولوم چرخشی را روی ۳ درجه سانتی گراد تنظیم کنید و آب را داخل لیوان بریزید و لیوان را در وسط یخچال قرار دهید. بعد از گذشت ۲۴ ساعت لیوان را در بیاورید و دمای آب را به وسیله ی یک دماسنج اندازه گیری کنید. اگر دمای لیوان آب بین ۱ تا ۵ درجه سانتی گراد باشد دمای یخچال ترموستاتی شما کاملا مناسب است. برای انجام این کار روش های مختلفی وجود دارد اما این روش یکی از معتبرترین روش ها برای اندازه گیری دمای یخچال است.

اندازه گیری دمای یخچال

 

ترموستات یخچال را چگونه تست کنیم؟

ترموستات یکی از اصلی ترین قطعات یخچال است زیرا وظیفه تنظیم دمای مناسب برای نگه داری مواد غذایی را بر عهده دارد.

روش اول

برای اطلاع از خرابی ترموستات، کمپرسور یخچال را چک کنید. برای اینکار ابتدا برق را قطع کنید تا مطمئن شوید مشکل از برق نیست. سپس کمپرسور با دست لمس کنید در صورتی که کمپرسور سرد باشد یعنی کار نمی کند و مشکل دارد.

روش دوم 

سیم های اصلی ترموستات را از یخچال جدا کنید و به هم وصل کنید. اگر با اینکار کمپرسور یخچال شما شروع به کار کرد یعنی ترموستات خراب است.

روش سوم

ترموستات یخچال را تا آخر بچرخانید در صورتی که کمپرسور یخچال کار نکند متوجه می شوید که ترموستات دستگاه شما خراب است.

تنظیم دمای یخچال های دیجیتالی 

یخچال فریزرهای جدید مجهز به پنل دیجیتالی روی درب هستند که دمای یخچال با استفاده از آن تنظیم می شود. پنل های لمسی یخچال های دیجیتالی کنترل دما یخچال و فریزر شما بسیار آسان کرده اند و دمای دقیق یخچال را نشان می دهند. برای تنظیم کردن دمای یخچال های جدید کافی است مراحل زیر را انجام دهید. در  مرحله اول باید قفل تغییر دما را که در صفحه نمایش دیجیتال نمایش داده شده باز کنید. برای باز کردن قفل دمای یخچال کافی است دکمه Unlock را به مدت ۳ ثانیه فشار دهید تا علامت قفل به صورت قفل باز شده روی صفحه نمایش نشان داده شود. در مرحله بعد دمای یخچال و فریزر را با استفاده از دکمه ی Cooling temperature و Refrigerator temperature می توانید کم و زیاد کنید. بر روی صفحه نمایش برخی از یخچال ها سیستم Jet Freezing به چشم می خورد که با فعال کردن آن می توانید دمای فریزر را به کمترین دما کاهش دهید.

 

تنظیم دمای یخچال های دیجیتالی

 

تنظیم دمای یخچال دیجیتالی در فصل تابستان 

همانطور که می دانید دمای یخچال باید در فصل گرما و تابستان تغییر داده شود و دما باید روی مقدار های زیر تنظیم شود. اگر یخچال شما اتوماتیک است باید درجه ی یخچال را روی ۳+ و ۴+ سانتی گراد تنظیم کنید و فریزر را روی دمای ۱۸- و ۲۰- قرار دهید.

تنظیم دمای یخچال دیجیتالی در فصل زمستان 

در فصل زمستان دمای سردتر در خانه باعث می شود که به طور طبیعی دمای یخچال کاهش پیدا کند به همین دلیل تنظیم دما بسیار مهم است. دمای ایده آل برای یخچال های اتوماتیک در فصل سرد زمستان ۴+ یا ۵+ درجه سانتی گراد است و برای فریزر نیز دمای ۱۶- تا ۱۹- مناسب می باشد.

 

تنظیم درجه دمای یخچال های قدیمی در فصل تابستان

 

آموزش تنظیم دمای یخچال ساید بای ساید 

برای یخچال فریزر ساید بای ساید هم تنظیم دما مانند یخچال های اتوماتیک است و هیچ تفاوتی با این مدل ها ندارد. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که کنار کلید تنظیم دمای یخچال و فریزر یک کلید دیگر برای سرما سازی سریع وجود دارد. اگر خرید هفتگی انجام داده اید و مواد غذایی زیادی وارد فریزر کرده اید برای جلوگیری از تغییر رنگ و فاسد شدن مواد می توانید کلید super freezer و یا Quick freezer را فشار دهید. با فعال کردن این کلید حالت سرما سازی سریع انجام می شود. کلید super Refrigerator و یا Quick Refrigerator نیز همین کارایی سرما سازی سریع را دارد و می توانید برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی آن را فعال کنید. اگر این کلید را فعال کردید باید ۱۰ ساعت آن را روشن نگه دارید و بعد از گذشت ۱۰ ساعت آن را غیر فعال کنید.

نحوه تنظیم دمای یخچال فریزرهایی که با فار نهایت F تنظیم می شوند 

برخی از یخچال فریزرها هستند که دمای آن ها بر اساس فار نهایت F تنظیم می شود و برای تنظیم دما باید به شیوه زیر عمل کنید. دمای یخچال شما باید بین ۳۲ تا ۴۰ درجه فار نهایت باشد که معادل ۰ تا ۴ درجه سانتی گراد است. دمای فریزر نیز باید بین ۲- تا ۴- فار نهایت باشد که معادل منفی ۱۸- تا منفی ۲۰- درجه سانتی گراد می باشد.

 

دمای یخچال فریزرهایی که با فار نهایت F

 

آموزش تبدیل درجه سانتی گراد به فار نهایت 

با توجه به اینکه یخچال ها در برند و مدل های مختلف تولید می شوند مطمئنا نحوه درجه آنها نیز با هم تفاوت هایی خواهد داشت. دمای برخی از یخچال ها بر حسب سانتی گراد و برخی دیگر بر حسب فار نهایت تنظیم می شوند. البته باید بدانید که تمام یخچال ها این قابلیت را در اختیار شما می گذارند که دما را هم بر حسب سانتی گراد و هم بر حسب فار نهایت تنظیم نمایید. برای این کار اگر دمای یخچال را بر روی C قرار دهید بر حسب سانتی گراد و برای فار نهایت نیز حرف F در نظر گرفته شده است. حالا برای اینکه بتوانید درجه سانتی گراد را به فار نهایت تبدیل کنید و برعکس باید به شیوه زیر عمل کنید.

تبدیل سانتی گراد به فار نهایت : F = ( C * 1.8 ) + 32

تبدیل فار نهایت به سانتی گراد : C = ( F – ۳۲ ) / ۱.۸

تنظیم دمای یخچال هنگام قطع شدن برق چه میشود؟

با قطع شدن برق دمای یخچال فریزر تغییری نمی کند و همانطور که تنظیم کرده اید باقی می ماند. در این هنگام سعی کنید درب یخچال و فریزر را باز نکنید چرا که با باز نکردن درب مواد غذایی ۴ ساعت سالم میمانند. اگر فریزر شما به صورت کامل پر شده باشد مواد غذایی به مدت ۴۸ ساعت سالم و خنک باقی می مانند.

 

نحوه تنظیم دمای یخچال

 

چرا تنظیم دقیق دمای یخچال اهمیت دارد؟

این سوال یکی از متداول ترین سوالات کاربران است و پاسخ به آن بسیار ساده است. بسیاری از متخصصین معتقد هستند که تنظیم دقیق دمای یخچال در سالم ماندن مواد غذایی بسیار حائز اهمیت است. با تنظیم صحیح دمای یخچال طول عمر موتور نیز افزایش پیدا می کند و دستگاه شما بسیار عالی کار می کند. از طرفی دیگر چون فضای یخچال مرطوب است میتواند منبع مناسبی برای رشد باکتری باشد و تنظیم دقیق دمای یخچال از این مسئله جلوگیری میکند.

نحوه تنطیم دمای یخچال نیکسان

برای تنظیم دمای یخچالنیکسان کافی است دکمه های freezer و fridge را روی پنل دیجیتالی لمس کنید. دمای یخچال را با دکمه fridge و دمای فریزر را با دکمه freezer طبق اطلاعات بالا تنظیم کنید.

یخچال فریزر دوقلو دیپوینت مدل D5i

یخچال فریزر دوقلو دیپوینت مدل D5i دارای طراحی ظاهری بسیار زیبا و امکانات فوق العاده از جمله یخساز اتوماتیک، موتور اینورتر، سیستم نوفراست، سیستم انجماد سریع و … همراه با گارانتی معتبر و قیمت مناسب جزء پرفروش ترین یخچال و فریزرهای ایرانی شرکت depoint می باشد. این یخچال و فریزر با گنجایش یخچال ۳۳۰ و فریزر ۲۷۱ لیتری و در مجموع با ظرفیت ۶۰۱ لیتری برای استفاده ی خانواده های پرجمعیت و متوسط کاملا مناسب میباشد. یخچال فریزر دیپوینت با موتور اینورتر بسیار بی صدا کار می کند و همچنین باعث کاهش انرژی نیز می شود.

برای مشاهده ی امکانات و قیمت به روز یخچال فریزر دوقلو دیپوینت مدل D5i روی لینک محصول کلیک نمایید.

یخچال فریزر دوقلو نیکسان مدل R592

یکی از مهم ترین وسایل لوازم منزل، یخچال فریزر به شمار می آید، ما در این متن میخواهیم بهترین برند، یخچال دوقلو ایرانی را به شما معرفی نماییم، یکی از بهترین برند های ایرانی نیکسان است، شرکت نیکسان یکی از بهترین برند های تولید کننده ی ایرانی به شمار می آید، شرکت نیکسان تولید خود را از سال ۱۳۷۲ آغاز نموده است، این شرکت محصولات بسیار با کیفیت و متنوعی را به بازار عرضه نموده است. یخچال فریزر دوقلو نیکسان مدل R592 دارای ظرفیت ۷۰۳ لیتر است، از لامپ LED، و صفحه نمیشگر دیجیتالی بهره مند است، دارای سیستم انجماد سریع میباشد، قفسه های این دستگاه کاملا شیشه ای و نشکن هستند، میتوانید به راحتی فضای یخچال را تمیز نمایید، این دستگاه مجهزبه سیستم گردش هوای چندگانه است.

برای مشاهده ی امکانات و قیمت به روز یخچال فریزر دوقلو نیکسان مدل R592 روی لینک محصول کلیک نمایید.

 

نحوه تنطیم دمای یخچال سامسونگ

 

نحوه تنظیم دمای یخچال ال جی 

پنل های یخچال برند ال جی ممکن است با همدیگر تفاوت های جزئی داشته باشند اما به هر حال شناخت دکمه ها کار ساده ای است. برای تنظیم دمای یخچال کلید REF.TEMP  و برای تنظیم دمای فریزر کلید FRZ.TEMP را انتخاب کنید.

نحوه تنظیم دمای یخچال هیمالیا 

دمای یخچال فریزرهای هیمالیا نیز مانند سایر مدل ها به آسانی قابل تنظیم هستند. ابتدا قفل تغییر دما را باز کنید و سپس دکمه Unlock را به مدت ۳ ثانیه فشار دهید تا علامت قفل باز شود. سپس با استفاده از دکمه ی Cooling temperature دمای فریزر و دکمه ی Refrigerator temperature دمای یخچال را کم و زیاد کنید.

نحوه تنظیم دمای یخچال هیمالیا

 

نحوه تنظیم دمای یخچال دونار 

با توجه به پیشرفت بیشتر و تغییر در طراحی یخچال های دونار پنل آنها تغییر کرده است و کلیدهایی به آن اضافه شده است. تنظیم دمای یخچال و فریزر دونار بر روی صفحه نمایش دیجیتالی آن قابل تنظیم است. برای اینکار کافی است از دکمه ی temp استفاده کنید. البته باید قفل را از حالت Lock به حالت unLock تغییر دهید.

 

نحوه تنظیم دمای یخچال دونار

 

نحوه تنظیم دمای یخچال دیپوینت 

پنل دیجیتالی یخچال فریزرهای دیپوینت دارای کلید های freezer temp و fridge temp برای تنظیم دما می باشند. با استفاده از کلید freezer temp دمای فریزر و کلید fridge temp دمای یخچال را به صورت دقیق تنظیم نمایید.

 

نحوه تنظیم دمای یخچال دیپوینت

 

نحوه تنطیم دمای یخچال الکترواستیل

هر دستگاه دمای ایده آل و استاندارد مخصوص به خود را دارد و پیشنهاد می شود دفترچه همراه را مطالعه کنید. برای تنظیم دمای یخچال الکترواستیل گزینه ی REF. TEMP را لمس کنید و دما را از منفی ۵ الی ۱۵ درجه تنظیم کنید. برای تنظیم دمای فریزر نیز گزینه ی Freezer را لمس کنید و دما را از منفی ۳۰ تا صفر درجه تنظیم نمایید. البته ممکن است گزینه های روی برد الکترونیکی یخچال الکترواستیل در مدل های مختلف با همدیگر تفاوت جزئی داشته باشد.

 

نمایشگر لمسی یخچال الکترواستیل

 

نتیجه گیری از مقاله نحوه تنظیم دمای یخچال 

یخچال یکی از پرکاربرد ترین وسایل موجود در آشپزخانه محسوب می شود به همین دلیل باید مراقب دمای آن باشید تا مواد درون آن سالم و تازه باقی بمانند. تنظم دمای یخچال موضوع بسیار مهمی است که اگر اطلاعی از آن نداشته باشید یخچال کارایی لازم را برای شما نخواهد داشت. تنظیمات دمای یخچال در برند و مدل های مختلف کمی متفاوت است به همین دلیل ما در این مقاله سعی کردیم به طور کامل آموزش تنطیم دمای انواع یخچال را بیان کنیم. رعایت نکاتی که در طول این مقاله آموختید در حفظ سلامت یخچال بسیار به شما کمک خواهد کرد. چنانچه بعد از مطالعه ی مقاله نحوه تنظیم دمای یخچال سوالی دارید در قسمت سوالات مطرح نمایید تا کارشناسان ما به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

دیدگاه کاربران
6 دیدگاه
 • مصطفی ۲۵ آذر ۱۴۰۲ / ۰:۲۹ ق٫ظ

  سلام ممنون بابت راهنمایی خوبتون خیلی بالا بود درجه یخچال تونستم تنظیم کنم مرسی
  زمستان ۱۸-فریزر ویخچال ۵+خوبه نیکسان هست ؟؟

  • گلناز ابراهیمی ۲۵ آذر ۱۴۰۲ / ۹:۵۱ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز خوشحالیم که تونستیم شما رو در زمینه تنظم دمای یخچال راهنمایی کنیم
   بله خوبه

 • مینا ۵ آذر ۱۴۰۲ / ۷:۵۳ ق٫ظ

  یخچال نیکسان روچجوری تنظیم کنم دستم خورده سردنمیشه یادم نیست تنظیمات قبلیشم به چه نحو بوده باتمظیم صفحه ال ای دی یخچال دوقلوی نیکسان مشکل دارم

 • sahar. salhi ۱۲ تیر ۱۴۰۱ / ۷:۳۹ ب٫ظ

  من تازه یخچال خریدم تو تنظیم کردن دمای یخچال مشکل داشتم اما با خوندن این وبلاگ خوبتون تونستم یخچالمو تنظیم کنم مرسی از متن مفیدتون پیشنهاد میکنم حتما بخونین

  • گلناز ابراهیمی ۱۴ تیر ۱۴۰۱ / ۴:۵۳ ب٫ظ

   خوشحالیم که تونستیم شما رو راهنمایی کنیم مرسی بابت وقت ارزشمندی که برای خوندن این مقاله گذاشتین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *