نحوه نگهداری از کولر آبی در فصل زمستان چگونه است؟

نحوه نگهداری از کولر آبی در فصل زمستان چگونه است؟

پوشاندن کولر آبی در زمستان

یکی از کار هایی که با تمام شدن تابستان و آمدن فصل سرما انجام می دهیم، پوشاندن کولر آبی می باشد. پوشاندن کولر آبی در زمستان یکی از کار های مهمی است که نباید فراموش کنید و باید حتما آن را انجام دهید. روش های نحوه نگهداری کردن از کولر آبی در زمستان وجود دارد که با رعایت کردن آن ها می توانید یک کولر سالم را برای تابستان بعدی داشته باشید. با آمدن فصل پاییز و زمستان باید به فکر جمع کردن تجهیزات خنک‌کننده باشید، زیرا دیگر نیازی به کولر آبی، گازی و یا حتی پنکه ندارید. همانطور که در فصل گرم سال برای راه ‌اندازی کولر اقداماتی را انجام می دهید، با آمدن فصل سما نیز باید اقداماتی برای جمع کردن کولر انجام دهید. با رعایت این نکات  باعث می شوید که طول عمر کولر را افزایش و سال‌ های زیادی بتوانید از آن استفاده کنید.

روش نگهداری کولر آبی در زمستان

در مرحله اول برای جمع کردن کولر آبی باید دریچه ‌ی آن را بپوشانید. با پوشاندن دریچه باعث می شوید تا سرما و باد وارد خانه نشود و گرمای داخل خانه نیز هدر نرود. بنابراین در های طرفین کولر را باز کنید، با استفاده از یک پارچه ضخیم و یا پلاستیک دریچه را ببندید. بهترین کاراین است که پوشال‌ ها را از درپوش ‌ها جدا کنید و بشویید. رطوبت پوشال ها باعث می شود که باکتری ها جمع شده و محیط آلوده‌ای به وجود آید. حال سیستم برق را قطع کنید زیرا دیگر نیازی به برق ندارید. نوبت به بستن شیر آب می رسد، شلنگ آب را باز کنید و آن را در کیسه‌ ای قرار دهید تا سال آینده هم از آن استفاده کنید. بعد از این مراحل درپوش کف کولر را باز کنید تا آب موجود در آن تخلیه شود و کف کولر را تمیز کنید.

 نگهداری کولر آبی در زمستان

می توانید از یک فرچه سیمی برای تمام آهک و رسوب ‌های چسبیده شده به درپوش ‌ها و بدنه‌ی کولر استفاده کنید. این رسوب‌ ها ظاهر کولر را زشت می کنند و باعث پوسیده شدن آن می‌شود. حال می توانید پوشال‌ های خشک شده را در جای خود قرار دهید. شناور را خارج کنید و آن را بشویید و برای استفاده مجدد در سال آینده داخل کولر قرار دهید. نوبت به باز کردن تسمه می رسد، برای اینکه در زمستان از آسیب وارد شدن به تسمه جلوگیری شود آن را از پروانه جدا و داخل بدنه کولر قرار دهید.

با استفاده از کولر در تابستان موتور آن گردوغبار گرفته است، این گرد و غبار باعث می شود که از عمر مفید محصول کاسته شود. با استفاده از یک دستمال سطح آن را تمیز کرده و روغن‌ کاری کنید. حالا درپوش‌ها را در جای خود قرار دهید و  اگر کولر شما سایبان ندارد بهتر است آن را با پلاستیک بپوشانید تا باران و برف به آن آسیب وارد نکند.

 

 نگهداری کولر آبی در زمستان

 

نحوه بستن شیر تخلیه کولر آبی

روش هایی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید دریچه کولر را ببندید. این روش ها عبارتند از:

 • یکی از آسانترین روش ها برای بستن دریچه کولر استفاده از فوم مسدود کننده می باشد. این روش بسیار آسان بوده و به دون هیچ دردسری انجام می شود.فوم مسدود کننده دارای ویژگی ها و مزایای زیادی می باشد که از جمله مهم ترین آنها می توان به جلوگیری از هزینه های انرژی و مصرف سوخت صرفه جویی اشاره کرد. اگر می خواهید بیشتر با ویژگی های این فوم آشنا شوید به موارد زیر توجه کنید. از دیگر ویژگی های فوم می توان به این موارد از جمله عایق حرارت،جلوگیری از ورود گرد و غبار، سر و صدای محیط بیرونی ساختمان و اتلاف انرژی و نصب برروی انواع سطوح دریچه های کولر اعم از فلزی یا غیر فلزی اشاره کرد.
 • دومین روش هزینه بسیار کمی نسبت به دیگر روش ها دارد و آن هم  استفاده از ورقه فویل است.آخرین روش که به تازگی رواج پیدا کرده است استفاده از پوشش دریچه کولر مغناطیسی می باشد. چنین روشی به دلیل نقاط قوتی همانند استفاده مجدد یا نمای مناسب جهت پوشش دریچه کانال کولر دارد بسیار محبوب تر از ۳ روش دیگر است. اما یکسری نقاط ضعف دیگر هم دارد ازجمله آنها می توان به عدم وجود برچسب در پشت آهن ربا یا آهن ربای متوسط و نه چندان قوی اشاره کرد.

نکات مهم در سرویس کردن کولر آبی بعد از فصل تابستان

 1. باید به این نکته توج داشتهباشید و لوله و دریچه ی اطمینان آب را در جای خود روی تشتک کولر محکم کنید.
 2. تسمه ی کولر را حتما بازدید کنید تا در صورت خرابی تعویض  آن را تعویض کنید.
 3. به وسیله یک  انبردست، زایده ی فلزی نگهدارنده ی پوشال در دو طرف درپوش را  صاف کنید.
 4. نگهدارنده های پوشال را با دست به طرف پایین پوشال فشار دهید و آن ها را آزاد و از درپوش جدا کنید.
 5. پوشال های کهنه را  از محل خود بیرون بیاورید.
 6. باید هر دو سال یکبار پوشال ها  را تعویض کنید زیرا این مرحله  در سرویس و تمیز کردن کولر بسیار با اهمیت می باشد.
 7. ناودانی درپوش ها را  تمیز کنید تا منافذ آن ها باز شود.
 8. بعد از تمیز کردن همه ی قسمت های کولر، اگر بر روی کولر خوردگی مشاهده کردید باسک سمباده آن را به دقت تمیز کنید، بعد از آن تشتک را ضد زنگ و رنگ آبی بزنید.
 9. بعد از خشک شدن رنگ، نگهدارنده ی پوشال را در تشتک پایین کولر برای سال آینده نگهداری  کنید.
 10. درپوش های بدون پوشال را در جای خود قرار دهید.
 11. بعد از گذاشتن درپوش ها روی کولر پارچه ی برزنتی بکشید تا از گرد و خاک و باد و باران در امان باشد.
 12. برای نگهداری از کولر در زمستان دریچه آن را ببندید تا هوای گرم داخل منزل در زمستان از طریق دریچه هوا بیرون نرود.

مراحل جمع آوری کولر آبی و نگهداری آن در زمستان

در ادامه مطلب به صورت مرحله به مرحله نحوه نگهداری از کولر آبی در زمستان را به شما آموزش خواهیم داد.

 1. قطع برق: برای جمع کردن کولر در اولین مرحله باید برق آن را قطع کنید و سیم برق را به خوبی جمع کنید.
 1. جداسازی و شستن پوشال ها: باید درپوش ها را باز کنید و پوشال های کولر را جدا کنید، به خوبی بشویید و اجازه دهید خشک شوند. اگر بدون جدا کردن پوشال ها کولر آبی را جمع آوری کنید رطوبت روی آن ها زمینه ایجاد کپک و باکتری های بیماری زا خواهد شد.
 1. بستن شیر آب و جمع کردن شلنگ ها: بعد از انجام این مراحل نوبت به این می رسد که شیر آب ورودی به کولر را ببندید. باید شلنگ های آب را نیز جدا کنید و درون کیسه ای به صورت مرتب قرار دهید تا در اثر سرما و گرما و بارش باران ترک نخورند و برای سال بعد هم قابل استفاده باشند.
 1. تخلیه آب: یکی از مهم ترین اقداماتی که هنگام جمع کردن کولر نباید آن را فراموش کنید، تخلیه کردن آب کف آن است. آب مانده درون کولر علاوه بر ایجاد کپک و بوی بد، باعث پوسیده شدن کف کولر میشود. علاوه بر مواردی که گفته شد، باقی ماندن آب درون کولر ممکن است در زمستان باعث یخ زدن محفظه شود.
 1. جدا کردن شناور: قسمتی از کولر که شناور نام دارد را جدا کنید و به خوبی بشویید. بهتر است شناور را درون بدنه کولر قرار دهید تا در زمان راه اندازی بتوان مجددا از آن استفاده کرد.

 

مراحل جمع آوری کولر آبی و نگهداری آن در زمستان

 

مراحل جمع آوری کولر آبی و نگهداری آن در زمستان

 1. جدا کردن تسمه پروانه: جدا کردن تسمه از پروانه یکی از بهترینروش های سلامت کولر است.  یکی از دلایل آسیب دیدن و ترک خوردن تسمه سرد شدن هوا در زمستان است. تسمه را درون بدنه کولر قرار دهید تا سالم بماند.
 2. تمیز کردن بدنه موتور:  یکی از مهم ترین قسمت های کولر آبی موتور آن است و در هنگام کار کردن آلودگی های زیادی را به خود جذب میکند. بنابراین بهتر است از تمیز کردن آن غافل نشوید؛ زیرا گرد و خاکی که روی آن جمع شده ممکن است در آینده روی عملکرد آن تاثیر بگذارد.بنابراین بهتر است قسمت بیرونی را با یک دستمال تمیز کنید و قسمت هایی که باید روغن کاری شود را، روغن کاری کنید.
 3. از بین بردن رسوبات بدنه و کف کولر:با کمک یک فرچه سیمی میتوانید همه آهک ها و رسوباتی که در اثر گردش آب روی بدنه، درپوش ها و کف کولر تجمع پیدا کرده را بزدایید.با این کار ظاهر کولر آبی بسیار زیباتر خواهد شد.
 4. پوشاندن دریچه کولر: بستن دریچه کولر نیز اقدام بسیار موثری برای جلوگیری از نفوذ هوای سرد و هدر رفتن گرما در فصل زمستان است.
 5. پوشاندن کولر با روکش برزنتی یا نایلون ضخیم: نصب سایبان برای کولر هم در زمستان و هم در تابستان میتواند در جلوگیری از تابش مستقیم نور آفتاب و همچنین نفوذ آب باران بسیار موثر باشد. اگر کولر شما سایبان ندارد، حتما باید در زمان جمع کردن کولر به خوبی با نایلون ضخیم همه جای آن را بپوشانید تا گرد و غبار و آب به داخل آن نفوذ نکند. البته روکش های برزنتی نسبت به نایلون انتخاب بهتری هستند. زیرا ضد آب هستند و امکان ورود گرد و غبار و سرما به درون کولر را بسیار کمتر می کنند.

پوشاندن کولر آبی در زمستان

حتما شما هم به فکر سلامت کولر خود در فصل سرما به دلیل استفاده نکردن از آن هستید. اگر می خواهید از سلامت کولر خود در فصل سرما اطمینان داشته باشید بهتر از کولر خود را بپوشانید. استفاده از کاور کولر آبی است بهترین راهکار برای پوشاندن کولر می باشد. کاور کولر آبی نوعی پارچه‌ برزنتی ضد رطوبت است. مزیت های استفاده کردن از پوشش در فصل زمستان این است که بدنه کولر در برابر گرد و غبار و همچنین بارش برف و باران در امان می‌ماند.  می‌توانید دریچه هوا کولر را با پوشش پلاستیک نیز بپوشانید.  همچنین تمام بخش‌های کولر که انتقال آب در آن‌ها صورت می‌گیرد مانند لوله‌های مسی را به خاطر جنس پلاستیک انعطاف پذیر آن‌ها درون کولر جمع کنید و روی آن‌ها پوشش مورد نظر را بیندازید.

نتیجه گیری از مقاله نحوه نگهداری از کولر آبی در زمستان

تمام اقداماتی که در بالا برای شما عزیزان گفتیم تقریبا دوساعت زمان می برد. اما با اانجام دادن همین موارد می توانید به طول عمر بیشتر کولر آبی خود بیفزایید. با انجام این کار ها  مانع از این می‌شوید که هزینه‌های اضافی برای تعمیر و یا تعویض قطعات آن بپردازید. همانطور که می‌دانید در فصل سرما، سیستم های سرمایشی مانند کولر آبی  خاموش است.  خاموش بودن کولر ابی دلیلی بر سالم باقی ماندن آن نمی شود. زیرا ممکن است در تماس با هوا یا آسیب‌های احتمالی دیگر دچار مشکل شود. بنابراین بهتر است با توجه به نکات نگهداری کولر آبی در زمستان و یا در تابستان از سیستم سرمایشی خود محفاظت کنید. تا همیشه عملکرد خوبی را برای شما داشته باشد.

کولر آبی گرمای جنوب پوشالی مدل ۵۵۰۰ پوشالی

این سری از محصولات گرمای جنوب با کمک به اقتصاد خانواده انتخابی مناسب جهت بر طرف کردن تمامی نیاز های شما از یک محصول سرمایشی را دارا می باشد. در این روزهای گرم تابستان، کولر آبی سهم زیادی در ایجاد کردن دمای مناسب و خنک دارد. کولر های آبی در بعضی از مناطق همچنان در فصل بهار هم استفاده می شود.  اگر در مناطق گرمسیری جنوب کشور ساکن هستید، زودتر از سایر هموطنانمان به این محصول نیاز پیدا می‌کنید. کولر پوشالی گرمای جنوب ۵۵۰۰ با قیمت ویژه و امکانات فوق العاده از بهترین مدل های کولر گرمای جنوب می باشد. برای خرید کولر ۵۰۰۰ گرمای جنوب با پشتیبانان ما در ارتباط باشید.

برای مشاهده ی امکانات و قیمت به روز کولر آبی گرمای جنوب پوشالی مدل ۵۵۰۰ پوشالی روی لینک محصول کلیک نمایید.

 

کولر آبی گرمای جنوب پوشالی مدل ۷۵۰۰ پوشالی

این محصول حجم باددهی بالا، کم مصرف، با توان ۸۸۰ وات میباشد و همچنین ۲۲۰ ولت، جریان مصرفی ۴/۲ آمپر، این کولر ۷۵ کیلوگرمی از میزان هوا دهی ۲۲۰۰ فوت مکعب بر دقیقه/ ۷۶۵۰ متر مکعب بر ساعت برخوردار می باشد. در تولید کولر های گرمای جنوب از ورق گالوانیزه ضد زنگ استفاده شده است و همچنین از قرار گرفتن صحیح کولر آبی هنگام استفاده اطمینان حاصل فرمایید. کولر آبی ۷۰۰۰ گرمای جنوب میتوانند انتخاب خوبی  برای شما باشند. بدون شک شما با برند گرمای جنوب آشنایی دارید و اسم محصولات بی نظیر آن به گوشتان خورده است. میتوانید محصولات گرمای جنوب را از سایت WWW.Gzingkala.com خریداری فرمایید. کولر آبی گرمای جنوب با توان های مختلف در بازار ایران موجود هستند.

برای مشاهده ی امکانات و قیمت به روز کولر آبی گرمای جنوب پوشالی مدل ۷۵۰۰ پوشالی روی لینک محصول کلیک نمایید.

دیدگاه کاربران
4 دیدگاه
 • ناشناس ۸ بهمن ۱۴۰۲ / ۱۲:۰۱ ب٫ظ

  قیمت کولر آبی 5000 برفاب تخفیف نداره الان ؟

  • گلناز ابراهیمی ۹ بهمن ۱۴۰۲ / ۱۰:۴۳ ق٫ظ

   دوست عزیز داخل سایت ثبت نام کنید تا از تخفیفات ما باخبر باشید

 • ناشناس ۱۱ آذر ۱۴۰۲ / ۱۲:۱۳ ب٫ظ

  خواستم تشکر کنم بابت مطالب مفیدی که با ما به اشتراک گذاشتید .
  قیمت کولر آبی برفاب 5000 چنده روی سایتتون ؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *