روش های عالی برای تمیز کردن انواع اجاق گاز

روش های عالی برای تمیز کردن انواع اجاق گاز

راهنمای تمیز کردن اجاق

نظافت و آراستگی محیط خانه به خصوص آشپزخانه یکی از مهم ترین مواردی است که کدبانو های ایرانی بسیار به آن توجه دارند و زمان زیادی را برای آن سپری می کنند. حال ما می خواهیم در این مقاله روش هایی ساده و کاملا موثر را برای تمیز کردن انواع اجاق گاز به شما عزیزان آموزش دهیم پس با ما همراه باشید. لکه های چربی که بر روی شبکه و صفحه ی اجاق گاز ایجاد شده اند با وجود حرارت ناشی از شعله ها به لکه هایی سمج و غیر قابل پاک کردن تبدیل می شوند. پس بهتر است بعد از اتمام کار با اجاق کمی وقت برای تمیز کردن آن بگذارید.

 قبل از شروع تمیز کردن اجاق گاز باید چه کارهایی انجام دهیم؟

فرقی نمی کند با چه روشی اجاق گاز خود را تمیز می کنید قبل از تمیز کردن باید مراحل زیر را انجام دهید :

 • تا زمانی که شعله گاز داغ است آنرا تمیز کنید کمی صبر کنید تا خنک شود.
 • بعد از سرد شدن اجاق گاز قطعاتی مانند چدن، سرشعله و ولوم ها را از آن جدا کنید.
 • با استفاده از یک دستمال تکه های درشت و باقی مانده ی غذا را از صفحه اجاق گاز تمیز کنید.
 • یک مسواک کهنه را تهیه نمایید زیرا برای تمیز کردن قسمت شعله و شیار ها به آن نیاز دارید.
 • حالا همه چیز برای اینکه اجاق گازتان را مانند روز اول برق بیندازید آماده شده است.

 روش های تمیز کردن انواع اجاق گاز 

برای تمیز کردن اجاق گاز می توانید هم از مواد طبیعی و هم از مواد شیمیایی استفاده کنید اما ما استفاده از مواد شیمیایی تند را به شما توصیه نمی کنیم چون اصلا نیازی به این کار نیست و ممکن است باعث بیماری افراد شود و همچنین به سطوح نیز آسیب زیادی بزند.

جنس اجاق گاز شما می تواند استیل، لعابی و یا شیشه ای باشد که برای نظافت هر کدام روش های خاصی وجود دارد و ما در ادامه این روش ها را با هم بررسی می کنیم.

 تمیز کردن اجاق گاز استیل

 

تمیز کردن اجاق گاز استیل

آب و مایع ظرفشویی 

دو یا سه فنجان آب گرم را در ظرفی بریزید و چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. اسفنج یا اسکاچی را در آن غوطه‌ ور کنید و سپس آن را هم‌سو با شیارهای سطح گاز، به‌ آرامی حرکت دهید.

بدانید : تهیه ی محلول آب و مایع ظرفشویی برای تمیز کردن اجاق گاز استیل به اندازه گیری خاصی نیاز ندارد ؛ بنابراین شما می‌ توانید میزان مایع ظرفشویی یا آب مورد استفاده را بنا به صلاحدید خود تعیین کنید. فقط در نظر داشته باشید که آب باید گرم و کف‌ آلود باشد. بعد از اینکه مراحل بالا را انجام دادید سطح گازتان را با استفاده از اسفنج و یا یک پارچه ی کتان خشک کنید. سپس برای درخشندگی اجاق گاز می توانید از جلادهنده های مخصوص گاز ، روغن لیمو و اسپری های سیلیکونی استفاده نمایید.

ترکیب روغن و سرکه 

مقداری سرکه را در یک بطری اسپری بریزید و سطح گاز را با آن آغشته کنید. با پارچه ای نرم سرکه را پاک کنید. سپس پارچه را به کمی روغن آشپزی آغشته کنید و سطح گاز را با آن تمیز کنید. با این کار تقریبا تمام لکه های روی سطح گاز پاک خواهند شد.

 

روش های عالی برای تمیز کردن انواع اجاق گاز

 

توجه : برای تمیز کردن اجاق گاز از سیم ظرفشویی یا برس های سیمی به هیچ وجه استفاده نکنید.

 جوش شیرین و سرکه 

این روش برای از بین بردن لکه های قدیمی و سرسخت بسیار توصیه می شود. اول از همه یک پیمانه جوش شیرین را در کاسه ای بریزید و آن را با کمی آب مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آید. سطح گاز را با آب داغ نمناک کنید و خمیر درست شده را به قسمت های اجاق گاز آغشته کنید. بعد از چند دقیقه ( ۸ الی ۱۰ دقیقه ) کمی سرکه را روی سطوح آغشته به خمیر اسپری کنید. سپس با استفاده از اسکاچ و مایع ظرفشویی لکه ها را پاک کنید و با دستمال گاز را خشک کنید.

محلول نمک و لیمو 

مقداری نمک و آب‌ لیمو را با هم مخلوط کنید. سپس دستمالی نرم را در این محلول فرو کنید و به کمک آن سطوح مورد نظر اجاق گاز را تمیز کنید.

 تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای

 

تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای

 

اجاق گاز رومیزی شیشه ای ظاهر بسیار مدرن و شیکی دارد و در آشپزخانه‌ های کوچک، فضای پیشخوان آشپزخانه را نیز بیشتر می‌ کند؛ برای تمیز کردن این اجاق گازها می توانید از روش های زیر استفاده کنید.

۱.سرکه و آب : بعد از اینکه اجاق گاز خنک شد مقداری سرکه را داخل یک بطری اسپری بریزید و سپس آن را با دستمال میکروفایبر پاک کنید. با استفاده از دستمالی خشک خطوط باقی مانده را تمیز کنید و اجاق خود را برق بیندازید.

۲. خمیر دندان : این روش برای از بین بردن لکه های به جا مانده از غذاهای سوخته مناسب است. مقداری خمیر دندان را روی لکه ی غذای سوخته بریزید و با مسواکی قدیمی به آرامی خمیر دندان را روی لکه بمالید. بعد از گذشت ۱۵ دقیقه خمیر دندان را با دستمالی مرطوب پاک کنید.

۳. جوش شیرین : تمیز کردن غذاهایی که پس از خشک‌ شدن به لکه‌ های سرسختی تبدیل می‌شوند مانند سس گوجه‌ فرنگی و روغن دیگر با کمی سرکه و آب امکان پذیر نیست و نیازمند زور بازوی بسیار بیشتری می باشد و این مسئله می‌ تواند موجب ترک‌ خوردن شیشه ی اجاق گاز شما شود.

برای اینکه این مشکل برای شما پیش نیاید از جوش شیرین و مخلوط آب و سرکه استفاده نمایید. و بعد از اینکه گاز به طور کامل خنک شد محلول درست شده را بر روی گازتان اسپری کنید، بعد از گذشت ۱۰ دقیقه حوله ای داغ را در آب داغ فرو کنید و آب اضافی آن را  بگیرید و گاز را با آن تمیز کنید.

( مراحل بالا را تا زمانی تکرار کنید که تمام کثیفی‌ ها و لکه‌ های روی اجاق‌ گاز پاک شوند)

تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای که شیر روی آن سرریز شده باشد؟

 

تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای که شیر روی آن سرریز شده باشد

 

هنگامی که شیر روی اجاق گاز سر می رود و روی صفحه ی اجاق حالت سوخته به خود می گیرد برای تمیز کردن آن باید شعله اجاق را خاموش و بر روی آن یک پارچه حوله ای خیس بگذارید سپس آن را تمیز کنید، مشاهده خواهید کرد که اثر سوختگی شیر با دستمال مرطوب کاملا از بین خواهد رفت.

 

 سیب زمینی و نوشابه 

برای این کار ابتدا لازم است که سیب زمینی ها را حلقه حلقه کنید و و حلقه های بریده شده را روی لکه ها قرار دهید. چند دقیقه صبر کنید و سیب زمینی ها را بردارید. حالا سرکه ی خالی را روی لکه ها اسپری نمایید و در آخر مقداری نوشابه را روی گاز بریزید و بعد از گذشت ۱۵ دقیقه با پارچه ای نرم آن را تمیز کنید.

استفاده از تیغ اصلاح 

پیش از اینکه از این روش استفاده کنید حتما دفترچه ی راهنمای محصول خود را مطالعه کنید. و اگر گفته شده از تیغ اصلاح استفاده نکنید بیخیال این روش شوید. این روش برای تمیز کردن مواد سوخته و چسبیده ی اطراف مشعل های گاز بیشتر کاربرد دارد. برای این کار ابتدا روی تمام قسمت های آلوده گاز سرکه اسپری کنید. تا مواد سوخته نرم شوند. سپس مواد باقی مانده را با تیغ بتراشید. و برای اینکه روی شیشه خط نیفتد هر بار روی یک لکه کار کنید. هرگز از گوشه های تیغ استفاده نکنید.زیرا ممکن است خط و خش روی اجاق گاز ایجاد کند. بعد از اینکه به وسیله ی تیغ مواد خشک شده ی روی گاز را تراشیدید. با استفاده از دستمال میکروفایبر اجاق‌ گاز را پاک کنید.

 چرا نباید از شیشه پاک کن برای تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای استفاده کنیم؟

متخصصان در مجله آمریکایی می‌ گویند که هرگز نباید از شیشه‌ پاک‌ کن برای نظافت اجاق‌ گاز شیشه‌ ای استفاده کرد. چون آمونیاک موجود در آن می‌ تواند سطح اجاق‌گاز را خط بیندازد یا موجب ایجاد لکه شود. بنابراین برای تمیزکردن سریع ، به‌جای استفاده از شیشه‌ پاک‌ کن از محصولات پاک‌ کننده مخصوص اجاق‌ گاز استفاده کنید. تا از ایجاد خط‌ و خش روی سطح شیشه‌ ای اجاق‌ گازتان جلوگیری شود.

تمیز کردن اجاق گاز لعابی

 

تمیز کردن اجاق گاز لعابی

۱.ابتدا تمامی شعله ها را خاموش کنید و بگذارید گاز خنک شود.

۲.شبکه چدنی، پولکی شعله و سر شعله را در بیاورید. و در صورت امکان آنها را داخل ماشین ظرفشویی بگذارید در غیر اینصورت آنها را در یک سطل بزرگ قرار دهید. تا زمانی که سایر قطعات را تمیز می کنید بگذارید آنها در آب داغ و مایع ظرفشویی خیس بخورند.

۳. با استفاده از یک مسواک آشغال های درون سرشعله ها را پاک کنید. اینکار به وسیله ی دستمال سخت است پس حتما از مسواک استفاده نمایید.

۴. با استفاده از یک اسفنج و آب صابون شروع به تمیز کردن گاز کنید. برای از بین بردن جرم های سخت، مواد تمیزکننده را به مدت ۵ دقیقه روی جرم بزنید بعد آن را بسایید.

۵. اجاق گاز را خشک نمایید. خشک کردن گاز باعث براق شدن و جلوگیری از لکه دار شدن صفحه ی اجاق گاز می شود.

۶. در آخر یک تکه پارچه را به مقدار کمی روغن معدنی مانند روغن زیتون آغشته کنید. و تمامی سطح گاز را با آن برق بیندازید.

 

 تمیز کردن قطعات چدنی انواع اجاق گاز 

 

تمیز کردن قطعات چدنی اجاق گاز

۱.روش سرکه : این روش برای چربی های کم حجم بیشتر کاربرد دارد. برای این کار ابتدا سرکه را روی سرشعله ها و قطعات چدنی اسپری کنید. بعد از گذشت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با یک پارچه ی تمیز قطعات را تمیز کنید.

۲. روش جوش شیرین : این روش برای جرم های سخت بیشتر کاربرد دارد. ابتدا تمام قطعات چدنی را با استفاده از آب ولرم و مایع ظرفشویی بشویید. تا لایه سطحی چربی پاک شود. سپس محلول غلیظی از آب و جوش شیرین تهیه نمایید. تمام سر شعله ها و قطعات چدنی اجاق گاز را داخل محلول درست شده به مدت ۲۰ دقیقه قرار دهید. بعد با استفاده از یک اسفنج نرم بقایای چربی را پاک کنید. و با آب ولرم شستشو دهید.

۳. روش آمونیاک : این روش برای مواقعی است که با دو روش بالا موفق نشدید گازتان را تمیز کنید. برای این کار ابتدا سر شعله ها و قطعات چدنی اجاق را داخل کیسه ای ضخیم قرار دهید. سپس به ازای هر سر شعله یک چهارم فنجان آمونیاک رقیق را در کیسه بریزید. برای احتیاط بیشتر به دلیل خطرناک بودن آمونیاک کیسه را داخل کیسه ای دیگر قرار دهید. تا آمونیاک نشت نکند. اجازه دهید برای یک ساعت قطعات داخل کیسه باقی بمانند. بعد از گذشت یک ساعت سر شعله ها و قطعات چدنی را از کیسه بیرون آورید. و کاملا تمییز کنید.

 چند راهکار ساده برای تمیز ماندن اجاق گاز شما 

 • هفته ای یک بار اجاق گاز را تمیز کنید. تمیز کردن هفته‌ ای اجاق‌ گاز باعث کاهش میزان ایجاد جرم روی اجاق‌ گاز می‌ شود .
 • مواد غذایی ریخته شده را سریعا پیش از آنکه به لکه های سخت تبدیل شوند تمیز کنید.
 • بعد از هر بار پختن غذا ۱۰ دقیقه را به تمیز کردن اجاق گاز اختصاص دهید.
 • همیشه هنگام پخت و پز اجازه دهید غذا به جوش بیاید و بعد به آن ادویه اضافه کنید زیرا ممکن است غذا موقع به جوش آمدن سر برود و و ادویه ها روی گاز بریزرد و گاز کثیف شود.
 • یک بشقاب کنار دست خود روی اجاق گاز بگذارید تا ملاقه یا قاشقی را که حین آشپزی از آن استفاده می کنید روی آن بگذارید تا قطرات غذا روی گاز نریزد.
 • یک جعبه دستمال کاغذی کنار اجاق گاز خود بگذارید تا اگر غذا روی گاز ریخت فورا آن را تمیز کنید.
 • روی سر قابلمه ی برنج یا ماکارونی و یا شیر در حال جوش یک کفگیر چوبی قرار دهید. این کار باعث می شود تا اگر موقع جوش آمدن حواستان نبود غذا سر نرود و گازتان کثیف نشود.
 • وقتی غذایی یخ زده از فریزر بیرون می آورید و یا قصد سرخ کردن مواد غذایی دارای آب را دارید و روغن داخل ظرف هم داغ است و به محض گذاشتن مواد غذایی داخل روغن ، ذرات آن به اطراف ظرف و بر روی گاز می پاشد بعد از گذاشتن غذا سریعاً در ماهیتابه یا قابلمه را چند دقیقه بگذارید تا گازتان کثیف نشود.

 

اجاق گاز تمیز

چند راهکار ساده برای اینکه گاز دیرتر کثیف شود

 • در هنگام پخت برنج و ماکارونی یک قاشق چوبی روی آن قرار دهید تا تا موقع جوشیدن آب آن سر نرود.
 • وقتی آپزی می کنید یک بشقاب کنار دستتان قرار دهید و ملاقه یا کف‌گیر را بعد از استفاده روی آن بگذارید با این کار قطره‌ها و ذرات غذا روی گاز نمی‌ ریزد.
 • سعی کنید همیشه بعد از جوش آمدن غذا ادویه را اضافه کنید زیرا در صورت سر رفتن، ادویه‌ ها سطح اجاقتان را کثیف نمی کند.
 • د رهنگام سرخ کردن مواد غذایی آب‌دار در روغن داغ از یک تابه ای استفاده کنید که درب داشته باشد زیرا با انجام دادن این کار قطره های روغن بر روی سطح گاز یا کابینت نمی ریزد.

 سخن پایانی 

معمولا اجاق گاز منبع چربی های ناخوشایند است. که بسیاری از خانم ها به دنبال راه هایی برای خلاص شدن از شر این چربی ها هستند. ما در مقاله ی روش های عالی برای تمیز کردن انواع اجاق گاز سعی کرده ایم هر آنچه شما برای تمیز کردن و تمیز نگه داشتن اجاق گاز منزل خود نیاز است بدانید را ذکر کنیم. و به شما عزیزان آموزش دهیم.امید است نهایت استفاده را از این مطلب برده باشید.

دیدگاه کاربران
4 دیدگاه
 • azita21 ۹ خرداد ۱۴۰۲ / ۱۱:۰۹ ق٫ظ

  ممنون بابت وبلاگ عالی و کاملتون در خصوص روش های تمیز کردن اجاق گاز. من از روش نمک و لیمو استفاده کردم و نتیجه گرفتم .

  • گلناز ابراهیمی ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ / ۱۲:۴۳ ب٫ظ

   مرسی بابت وقتی که برای مطالعه این وبلاگ گذاشتید و خوشحالیم که با روش هایی که معرفی کردیم تونستید اجاق گاز خودتون را تمیز کنید

 • galavizh ۱۲ تیر ۱۴۰۱ / ۸:۰۶ ب٫ظ

  تمیز کردن اجاق گاز واقعا دغدغه هر خانم خونه داریه واقعا مطالبتون جالب و آموزشی بود ممنون بابت مطالب مفیدتون خیلی اطلاعات کسب کردم

  • گلناز ابراهیمی ۱۴ تیر ۱۴۰۱ / ۵:۰۸ ب٫ظ

   خوشحالم که تونستیم شما را راهنمایی کنیم امیدوارم با این مطلب تونسته باشید اجاق گاز خونتون رو برق بیندازید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *