آموزش کامل طرز استفاده از زودپز روگازی سوپاپ دار

آموزش کامل طرز استفاده از زودپز روگازی سوپاپ دار

طرز استفاده از زودپز سوپاپ دار

زودپز یکی از کارآمدترین لوازم آشپزخانه برای پخت و پز آسان و سریع غذا به حساب می آید. بکارگیری این وسیله در آشپزی به دلیل میزان حداقل مصرف انرژی و کاهش زمان قابل توجه در پختن مواد غذایی، طرفداران زیادی پیدا کرده است. زودپز ها در انواع برقی وگازی موجود می باشند. زودپز ها دارای جنس‌ بدنه مختلفی هستند، اما جنس استیل را  می‌توان بهترین نوع به شمار آورد. جنس  بدنه استیل در برابر ضربات ناگهانی و حتی شستشو بسیار مقاوم است و سال های طولانی تری راب رای ما کار می کند. از لحاظ شکل ظاهری به این صورت هستند که دارای دسته بلند و بعضی دسته کوتاه هستند که هر فردی می تواند با توجه به سلیقه و نیاز خود آن را خریداری کند. همانطور که به آن اشاره کریدم زودپز ها اواع مختلفی دارند. یکی از معروف ترین مدل های زودپز ها، مدل سوپاپ دار می باشد. آموزش کامل طرز استفاده از زودپز روگازی سوپاپ دار را برای بار اول دراین مقاله برای شما توضیح می دهیم.

طرز استفاده از زودپز سوپاپ دار به چه صورت است؟

برای آشنایی با زودچپز سوپاپ دار در ابتدا باید نحوه پخت مواد غذایی مختلف در زودپز سوپاپ دار را یاد بگیرید. در ابتدا بهتر است که به دفترچه راهنمای محصول مراجعه کنید تا با آموزش کامل طرز استفاده از زودپز روگازی سوپاپ دار آشنا شوید. موردی که در طرز استفاده از زودپز سوپاپ دار بسیار مهم است این است که  مواد غذایی را با آب کافی در زودپز اضافه کنید. نکته دوم این است که  باید درب زودپز را به خوبی بر روی آن قرار دهید و آن را خیلی دقیق ببندید.

در مرحله بعد پس از روشن کردن شعله زیر زودپز سوپاپ دار باید آن  را کم کنید و اجازه دهید پخت انجام شود. پس از تمام شدن پخت مواد غذایی در زودپز سوپاپ دار صدای صوت سوپاپ زودپز را می شنوید. در این مرحله  باید شعله زیر زودپز را کامل خاموش کنید و سوپاپ زودپز را به آرامی باز نمایید. با باز کردن سوپاپ بخار ایجاد شده درون زودپز از این طریق به بیرون از زودپز منتقل می شود. بعد از تخلیه کردن بخار ایجاد شده درون زودپز، باید برای به باز کردن درب اقدام کنید و سپس از محتویات درون زودپز استفاده کنید.

 زودپز گازی

زودپز گازی از ابتدایی ترین زودپزها می باشد که برای تهیه مواد غذایی مختلف در این دستگاه آن را روی گاز قرار می دادند.  منبع تولید گرما برای تهیه غذا در زودپز گازی، اجاق گاز بود. سوپاپ اطمینان در بعی از زودپزها و در برخی مدل های دیگر سوپاپ پستونکی به کار می بردند؛ که هر دو مدل بسیار کاربردی بودند. استفاده از زودپز گازی از گذشته تا به الان در آشپزخانه‌های ما رواج داشته است و از اولین گزینه ها برای پخت سریع در بین خانم‌های خانه‌دار و آشپز ها می‌باشد. زودپز های رو گازی  تایمر ندارند و باید خودتان به زمان پخت آن توجه کنید. برای تنظیم دمای  زودپز گازی باید از ولوم اجاق گاز کمک بگیرید.

 

طرز استفاده از زودپز سوپاپ دار به چه صورت است؟

 

فرآیند پخت غذا در زودپز چگونه است؟

فرایند پخت غذا در زودپز بسیار ساده است و آن طور که فکر می کنید سخت نیست. حتما می خواهید بدانید که زودپز چگونه کار می کند؟ آموزش کامل طرز استفاده از زودپز روگازی سوپاپ دار را در بالا به طور کامل برای شما عزیزان تویح دادیم. برای آشنایی بیشتر در ادامه توضیحات لازم را می دهیم؛ از شما می خواهم که تا اخر وبلاگ همراه ما باشید. آب در زودپز در دمای ۱۳۰درجه سانتی گراد به جوش می رسد.

به همین دلیل مواد غذایی که در زودپز قرار می گیرند، به دلیل افزایش دمای جوش آب، در کمترین زمان آماده پخت می شوند. هنگامی که شما مواد غذایی را درون زودپز قرار می دهید و درب آن را می بندید، داخل زودپز بسته می شود. بعد از بسته شدن فضای زودپز محتویات درون آن در کمترین زمان پخته می شوند. زود پخته شدن مواد غذایی درون زودپز ویژگی آن نسبت به قابلمه ها و سایر لوازم پخت می باشد.

طرز استفاده از زودپز روگازی

 • در ابتدا باید زودپز روگازی خود را بررسی کنید تا هیچ گونه شکاف و یا درزی در آن وجود نداشته باشد.
 • مواد غذایی را داخل دیگ زودپز روگازی خود بریزید و به مقدار مناسب آب را به آن اضافه کنید.  این نکته را به یاد داشته باشید که حتما یک سوم از دیگ زودپز خالی باشد.
 • واشر زودپز روگازی را خیلی دقیق بر روی درب آن قرار دهید. درب را محکم ببنید و سپس روی یک شعله ملایم قرار دهید.
 • برای زودپز های روگازی کاری که بهتر است انجام دهید این است که ۵ دقیقه اول روی حرارت زیاد باشد. دلیل آن هم این است که سوپاپ یا نشانگر حرارتی بالا بیاید و بعد از آن باید حرارت را روی ملایم قرار دهید.
 • بعد از اتمام پخت، شعله زیر زودپز گازی را خاموش کنید.
 • در این مرحله باید سوپاپ تخلیه بخار را باز کنید تا تمامی بخار درون دیگ زودپز خارج شود.
 • برای باز کردن درب زودپز هرگز عجله نکنید و اجازه دهید بخار داخل آن کم کم تمام شود.
 • از قرار دادن زودپز در زیر آب سرد به طور جدی بپرهیزید، زیرا باعث شکستگی درب آن می‌شود.

مزایای استفاده از زودپز

آموزش کامل طرز استفاده از زودپز روگازی سوپاپ دار را برای شما عزیزان به طور کامل تویح دادیم. حال می خواهیم از مزایای استفاده از زودپز را برای شما بگوییم.

 • افزایش سرعت پخت: یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از زودپز، کاهش زمان پخت مواد غذایی است. مواد غذایی در زودپز با سرعت بیشتری نسبت به قابلمه‌های معمولی انجام می شود. دلیل آن هم این است که بخار و انرژی را دون زوپز حبس می شوند، و همین موضوع تاثیر زیادی در سرعت آماده سازی غذا دارد.
 • حفظ مواد مغذی: استفاده کردن  از زودپز باعث می شود که مقدار کمی از ویتامین و مواد مغذی در غذاها از بین برود. به همین دلیل مواد غذایی پخته شده در زودپز سالم‌تر از پخت با تابه و قابلمه معمولی می باشد.
 • غذای خوش عطر و خوش طعم: با استفاده از زودپز به دلیل حبس شدن بخار، هیچ طعم و بویی از آن خارج نمی‌شود و باعث می شود که مزه اصلی غذا حفظ شود. به عبارتی دیگر، مزه و بوی خوش هر غذا در درون زودپز در داخل زودپز باقی می ماند و غذاها بسیار خوشمزه‌تر می‌شوند.
 • صرفه جویی در انرژی: با استفاده از زودپز، آماده سازی غذا سریع‌تر انجام می شود. به همین دلیل شما به انرژی کمتری برای پخت غذا نیاز خواهید داشت.فرقی نمی کند زودپز شما برقی باشد و یا گازی، مصرف برق و یا گاز کمتری برای شما دارد.

 

مزایای استفاده از زودپز

 

نکات مهم در استفاده از زودپز

نکاتی در استفاده از زودپز وجود دارد که با رعایت کردن آن ها می توانید استفاده خیلی بهتری از این وسیله داشته باشید. این موضوع را باید همیشه باید داشته باشید که تا زمانی که بخار ایجاد شده درون زودپز توسط سوپاپ تخلیه نشده است، به هیچ وجه نباید برای باز کردن درب زودپز خود اقدام کنید. با باز کردن درب زودپز قبل از تخلیه شدن بخار توسط سوپاپ، می تواند مانند یک بمب عمل کند و به شما عزیزان آسیب برساند.

بعد از تما شدن مراحل پخت زودپز و تخلیه مواد غذایی آن، باید زودپز و واشر آن را به طور دقیق شستشو دهید. حتما آن را خیلی خوب خشک کنید تا برای استفاده بعدی شما آماده باشد. اگر واشر دور درب زودپز شما سوراخ و یا پاره شده است، حتما باید آن را تعویض کنید. می توانید آن را از نمایندگی تعمیرات زودپز در تهران و یا استان محل سکونت خود تهیه کنید.

زودپز روگازی دونالکس مدل DN-506

زودپز روگازی دونالکس مدل DN-506 دارای ظرفیت ۶ لیتر و دسته های بلند، است طراحی بدنه این محصول بسیار زیبا و شیک است. جنس بدنه این زودپز از استیل شفاف و براق است. برند دونالکس بدون استثنا توانایی رقابت با تمامی برند های دنیا را دارد. دسته های زودپز از باکالیت نسوز میباشد بر اثر گرمای آتش یا غیر مستقیم دچار سوختگی نمیشود. با خرید محصولات برند دونالکس خیال شما راحت میشود و میتوانید راحت و آسوده از آنها استفاده کنید و نگران آن کیفیت آن نباشید. دسته این نوع زودپز کلیپسی میباشد و با چرخش آن میتوانید درب دستگاه را باز نمایید. این زودپز روگازی است روی گاز قرار میگیرد. زودپز روگازی دونالکس در کمترین زمان ممکن غذای مورد نظر را میپزد.

برای مشاهده ی امکانات و قیمت به روز زودپز روگازی دونالکس مدل DN-506 روی لینک محصول کلیک نمایید.

زودپز دونالکس ایتالیا مدل ۵۰۵

زودپز دونالکس ایتالیا مدل ۵۰۵ دارای گنجایش ۷ لیتر است، جنس بدنه از استیل ضد زنگ و جنس دسته های دستگاه از باکالیت است، این نوع زودپز روگازی میباشد، کف این محصول از چدن است، زودپز دونالکس ایتالیا مدل ۵۰۵ دارای تایمر است، میتوانید آن را به راحتی تنظیم نمایید. در ساخت زودپز دونالکس ایتالیا مدل ۵۰۵ تمامی استاندارد های لازم کاملا ایمنی رعایت شده است، این محصول بخارپز به همراه دارد، کف آن چدن است، این زودپز روگازی هم آرام پز، و بخارپز، میباشد، این دیگ های محبوب به راحتی در کمترین زمان غذا را درست میکنند، زودپز با فشار بخار آب کار میکند، به همین علت است که غذا در این دیگ در کمترین زمان ممکن پخته میشود. دسته های این محصول از باکالیت است، و هنگام داغ شدن مشکلی نخواهد داشت. میتوانید آن را به راحتی از طریق دسته های آن جا به جا نمایید، زودپز دونالکس از دارای سوپاپ ایمنی میباشد، و اصلا از خطرات این محصول نگران نباشید، چون کاملا ایمنی ساخته شده است.

برای مشاهده ی امکانات و قیمت به روز زودپز دونالکس ایتالیا مدل ۵۰۵ روی لینک محصول کلیک نمایید.

 

نتیجه گیری آموزش کامل طرز استفاده از زودپز روگازی سوپاپ دار برای بار اول

استفاده کردن از زودپز برای اولین بار شاید برای شما کمی سخت باشد. اما می توانید با مطالعه دستورالعمل‌هایی که در دفترچه راهنما ذکر شده است و رعایت کردن نکات ایمنی؛ به‌ راحتی غذاهایی خوشمزه را در کمترین زمان آماده کنید.  مواد غذایی مانند مربا، شیر و لبنیات را در زودپز قرار ندهید. استفاده از این مواد درون زودپز ممکن است باعث گرفتگی مجرای سوپاپ اطمینان شود. با رعایت کردن نکاتی که بیان کردیم، استفاده از زودپز برای شما بسیار آسان و راحت خواهد بود. آموزش کامل طرز استفاده از زودپز روگازی سوپاپ دار را خلی مختصر و مفید برای شما بیان کردیم امیدواریم که توانسته باشیم شما را بهآن چه که می خواستید، برسانیم.

دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • ناشناس ۱۹ فروردین ۱۴۰۳ / ۹:۲۰ ق٫ظ

  آموزش تصویری استفاده از زودپز روگازی رو کجا میتونم ببینم .

  • گلناز ابراهیمی ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ / ۹:۳۰ ق٫ظ

   دوست عزیز زودپزی که خریداری کردید چه مارکی هست به سایت اصلی همون مارک مراجعه کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *